1002759
1002759 1002759
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the best unit rate?


16 oz for 3.30 dollars or 64 oz for 8.60 dollars

Respuesta :

RyanZhu789 RyanZhu789
  • 04-02-2021

Answer:

64oz for $8.60

PLZ MARK AS BRAINLIEST

64 = 16(4)

8.60/4 = $2.15

Answer Link
Acedman190
Acedman190 Acedman190
  • 04-02-2021

Answer:

The 64 oz for 8.60 is better.

Step-by-step explanation:

If you buy the 16 oz 4 times to get 64 oz worth of it, it will cost you 13.2 dollars for 64 oz instead of 8.60 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

Negative 1 minus 8 equals
what is the scientific notation of 1260000
estimate the difference between 206 and 167
What is the simplest form of 144:132
Which word does not represent a type of behavior? A. patrimonial B. naive C. pedantic D. puerile
A large container holds 8 gallons of water. It begins leaking at a constant rate. After 16 minutes, the container has 7 gallons of water left.
A single tree produces about 2.6 × 102 lb of oxygen each year. The Amazon rainforest has about 3.9 × 1011 trees. About how many pounds of oxygen are produced in
To convert drams to grams, multiply the number of drams by which number?
Bacteria from the soil absorb nitrogen from the air and convert it into ammonium. This is an example of _____. the hydrologic cycle nitrogen fixation assimilati
this might be a stupid question but what number is greater 56.3 or 56.93