Keshae32 Keshae32
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

How much will a person pay for 8.2 pounds of bananas at a price of $2.46 per pound?

Respuesta :

nancyvo68 nancyvo68
  • 03-02-2021

Answer:

$19.99

Step-by-step explanation:

1 lb = 16 oz

8.2 lb = (16 x 8) +2= 130

[tex]\frac{16}{2.46} =\frac{1}{x}[/tex]  ---> x = $0.154 per oz

0.154 x 130 =  $19.99

Answer Link
ashlynbrownyard96 ashlynbrownyard96
  • 03-02-2021
the answer is $20.17
Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between business strategies and business models? A. Business strategies incorporate forms of traditional business advertising, while b
What are two thousands less than two millions?
Anyone got an answer?
Baking soda has a pH of 9, and household ammonia has a pH of 12. This means that ammonia is ____ times more basic than baking soda.
Plz answer the question
How did progressives feel about the government
How did the fourteen points explain a new philosophy of u.s foreign policy?
Blank divided by 5 equals 7.65
What is the meaning of glanced
In a survey of 100 students it is shown that 40 students have season football tickets, 30 students have basketball season tickets, and 20 students have both foo