20083325
20083325 20083325
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jia spends $4.00 for 8 bananas. How much per banana?

Respuesta :

queenscarl
queenscarl queenscarl
  • 03-02-2021
$0.50, because if you divide 4.0 by 8 you get .5.
Answer Link
nikagol88
nikagol88 nikagol88
  • 03-02-2021
$0.50

Reason: 4/8= $0.50
Answer Link

Otras preguntas

What was the effect of the Dawes Act on the Native American tribes? 1. it gave Native Americans the means to learn and benefit from farming. 2. it provided extr
I need help with biology ASAP plz!!!!!No trolls plz
a neophyte is a beginner. on the first day of classes, 28,000 students arrived at the university campus. if three-sevenths were neophytes, how many were not neo
Where will these 2 lines intersect? y = 2x + 7 and x = y + 4
Ocean waves travel in to the beach at an average velocity of 2.5 m/s If these waves come in 4 seconds apart, what is the average distance between the wave pea
Which of the following distinguishes googles business model from Most other businesses
which penguins leave and stay for winter months
Equation for translation of 2 units left and 9 units down
John throws a baseball from a standing position. Which of the three possible paths will the ball follow?
Division of the cell membrane to form two separate daughter cells.