adigordon2006
adigordon2006 adigordon2006
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

In a​ week, 12 hens laid 72 eggs. What is the unit rate for eggs per​ hen?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-02-2021

Divide total eggs by total hens.

72 / 12 = 6 eggs per hen.

Answer Link

Otras preguntas

3 tons of compost cost $8,280.00. What is the price per pound?
Which is an example of dialogue in a drama A. (Lights lower, John enters from the right) B. ALEX: we need to get out of here quick! C. “We need to get out of h
in this diagram below de is parallel to xy.what is the value of y
How can the use of new technology in industry benefit the US government
the product of 34 and the number of pounds
What is the distance between the points (1,-6) and (-5,2)A 5.6 unitsB 7.2 units C 9 units D 10 units Question two is shown in picture answer both plz thanks
Please answer the number sentence I will mark brainliest
What is the equation of the line with an x-intercept of -2 and a y-intercept of 1
Prophetic writing is only found in books of the Bible known as The Prophets or prophetic writing. True False
Describe John Brown and his demise