ShawdowKnight494
ShawdowKnight494 ShawdowKnight494
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

I will give you brainiest just pls answer this question!!!

I will give you brainiest just pls answer this question class=

Respuesta :

mjgirl1914 mjgirl1914
  • 02-02-2021

Answer:

The correct unit price is $1.19 per pair of gloves. She made the mistake of dividing the total price by 3 instead of 3 dozen(which is 36).

Step-by-step explanation:

hope that helps!!!

Answer Link
kylieyoung0515
kylieyoung0515 kylieyoung0515
  • 04-02-2021
The correct unit price is $1.19 per pair, hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Can some please explain and solve how to do these unit rate equations?
Making Sentences1.immature-2.stimulate-3.condensation-4.spawning-​
i need help this is due in 10 mins
Computer World ships 10 computer monitors at one time. The total mass of the shipment is 40 kilograms. All of the monitors in the box have the same mass. What
Solve: 3x - 3= x +5 please can someone solve this I will give brainiest
A car initially travels at 10 m/s when passing the "acceleration line". The car then accelerates Q. at 8m/s2 until reaching a final velocity of 40 m/s. What is
Why is understanding to the structure of the earth importanti font sice 12 19 Time Rom
What parts of China are most densely populated
How you get a bucket of KFC past airport security?
Cody wanted to give each of his forty-five friends an equal amount of candy. At the store he bought six hundred eighty pieces total to give to them. How many mo