moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

A saleswoman earns 30% commission on all the merchandise she sells. Last month she sold $900 worth of merchandise. How much commission (in dollars) did she earn
What is the value of x?
Which is a contribution of classical greeceto modern western civilizationA) Democratic governmentB) Monotheistic religionC) Women suffrage D) Abolition of slave
Why did president Eisenhower send us soldiers into Little Rock?
What is the greatest number you can make with these? 2746
Yo prohibo que mi hermano ______________ mis juguetes.
DNA strands are held together by ____and separated by_____when dna copies itself
The sum of two numbers is 32 and their difference is 8 what are the two numbers
What is the greatest integer x for which 7/9 > x/13? (7/9 and x/13 are both fractions)
Mr. Watson uses 10.5 gallons of gasoline to drive the first 313 miles of the trip. How many gallons of gasoline would he need to drive 450 miles