renee405 renee405
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

how much will a person pay for 4.5 pounds of bananas at a price of $1.25 per pound​

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 03-02-2021

Answer:

$5.62 it could also possibly be $5.63 if you have to round up.

Step-by-step explanation:

Answer Link
laciboomgarden5 laciboomgarden5
  • 03-02-2021

Answer: $5.63

Step-by-step explanation: multiply 4.5 by the price per pound.

Answer Link

Otras preguntas

Decide whether the sentence is grammatically CORRECT or INCORRECT as written. ¿Tienes una falda nueva? Will mark Brainliest
What sets you apart from other candidates?
The inventory turnover ratio: a.is used to analyze profitability. b.is used to measure solvency. c.reveals how many times a company sells its merchandise invent
What was a main reason the US decided to end involvement in the Vietnam War? gave shared power between executive and legislative branches during times of war re
Why are there tensions between Travis and Bowie?
What is one difference between a vocational school and on-the-job training?
please help I do not understand
New, complex, and unrecognized situations call for:
Think u got it? answer these questions... ...............................MATH... ........................,.................. My sis wants a favor, she said "Mak
Which of the following should be continually pursued?