Brooklynnromita Brooklynnromita
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Alan bought a package of 6 socks for $8.99. Brittney bought a package of 12 socks for $16.25. which was the better buy? explain

Respuesta :

ezwin224 ezwin224
  • 02-02-2021

Answer:

12 socks for $16.25.

Step-by-step explanation:

divide 8.99 by 6 you get 1.49.

divide 16.25 by 12 you get 1.35.

clearly, the second one is cheaper.

Answer Link
claraiscool63
claraiscool63 claraiscool63
  • 02-02-2021

Answer:

Brittney’s was the better buy.

Step-by-step explanation:

The first option was 1.49 per unit and the second was 1.35 per unit.

Answer Link

Otras preguntas

1. A _____________ is a model of reality that helps us understand, explain, predict, and control that reality. (1 point) personality theory goal scientific
it is 10 3/5 miles of Alston to Barton.and 12 1/2 miles from Barton to chester. the distance from Alston to durbin, via Barton and chester, is 35 miles. how
Which word is most nearly opposite in meaning to righteous? a. honorable c. unethical b. immortal d. reliable
I spent 80% of my money and had $12 left. How much money did I have to start ?
what property does the statement show? (4x8) x 3 = (8x4) x 3
The climate of Eastern Central Europe is mainly _____. continental Mediterranean polar tropical
48 is 60% of what number
Give me two positive answers. How did hiring scholars help China?
The area of earthquake and volcanic activity around the rim of the Pacific Ocean is called the
What type of graph is best to use to show changes over time?