Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

I need help with (-2)^5 + (-5)^2
Can someone tell me the answer for 18-7÷0
Can someone tell me the answer for 18-7÷0
What is a distinct factor in math?
Is the square root of 2 between 1.3 and 1.4? how do you know!
dose anyone know how to solve any of these? 1. W is the midpoint of UV. if UW= x+23, and WV= 2x+8, what is x? 2. W is the midpoint of UV. if UW= x+23, and WV= 2
What's the algebraic expression of "4 times a number cubed decreased by 7"?
Twice as number decreased by 9 is 7
what is 12,430,090 in expanded form
tina bought some nail polish and lip gloss at the store. the nail polish cost $4.50 per bottle and lip gloss cost $7 per tube. tina bought 9 items and paid $50.