hannapeterson745 hannapeterson745
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Washington is buying a gallon of milk for $3.99 and some boxes of cereal for $4.39 each. If Mr. Washington has
$20, how many boxes of cereal can he buy?

Respuesta :

vineeeleee
vineeeleee vineeeleee
  • 01-02-2021

Answer:

$20-$3.99(milk)=$17.01÷$4.39(cereal)=4 boxes of cereal

Answer Link

Otras preguntas

Q # 8 please helme to resolve
What is the sign? Thank you
What did the spanish hope to gain from columbus voyage?
In a hypotonic environment, the volume of a plant cell enlarges as the cytoplasm pushes against the cell wall. which organelles are most likely able to store th
Escriba de nuevo More info la oración con el pronombre del complemento directo apropiado para reemplazar el complemento directo subrayado for the sentence
Specific powers provided to the national government in the u.s. constitution are called ____ powers.
The government designed at the constitutional convention allowed the voters to directly elect select one: a. the president and all members of congress b. only t
What was one source of income in the Middle Colonies? Select one: a. fur trading b. ship building c. whaling d. bartering
According to theorizing by bandura and colleagues, the disengagement of moral standards allows people to: a.engage in immoral behaviors when it is to their a
what does the following define ? culture heritage food language common holidays