msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gabby spent 44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon

Respuesta :

laylamarshall07
laylamarshall07 laylamarshall07
  • 04-01-2021
It would be 3.15 per gallon
Because
44.10/14=3.15

Hope this helps

Have a great day/night
Answer Link

Otras preguntas

Que estudia la pedagogia
Whats this two paragraph mainly about?
What happens to the percentage of an income that is taxed when income rises and the tax is a proportional one? A. The percentage of tax falls. B. The percentag
x-y=5 what is the slope intercept form of the equation of the line what is the slope intercept form of the equation of the line
what is 34.5 divided by 4
what theme does martin luther king, jr. develop in his nobel prize acceptance speech?
What is 2 1/2 inches measured to the nearest quarter inch
where are blood cells produced? in the periosteum in the haversian canals in the bone marrow in the ligaments
Is 'Die Band einer Freundin is toll.' nominative, accusative, dative or genitive?
what type of verb is the underlined word in the sentence? lindsey and her family visited the museum. a. intransitive b. transitive