rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

What is the equation in slope intercept form of the line that contains the point (8, -2) and has a y-intercept of -4?
Difference between warriors and soldiers scholarly journal
What is the slope of the line that passes through (4,1) and (7,-2) ? A. 1 B. -1 C. -1/3
If it took 2.5 gallons of paint to cover 282 square feet of wall, how much paint is needed to paint an additional 423 square feet
What does Paine say about the argument that Britain has defended the colonies in the past? A. That Britain only did so out of self-interest B. That Britain cre
Why did jefferson hesitate with the louisiana purchase?
Select the pair of slopes that are the slopes of perpendicular lines. 3 and 1/3 7/8 and -7/8 1/4 and 1/4 -2/3 and 3/2
Explain three ways that a historical setting can influence a characters traits and the situations he/she encounters . Give examples to support your answer . (:
Which organization tracks shipments of legal chemicals used to produce illicit drugs?
The knights of labor believed that conflict between capital and labor would disappear when