mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

why did international support drop during the president bush second term?
was the first early people to be skeletally identical to modern humans were cro-magnons?
Which of the following shows a result of government regulation of alcohol consumption? Daily alcohol consumption has increased Traffic fatalities related to a
Rank these atoms and ions according to radius. K-, K+, K
Who wrote the famous novel set during the Dust Bowl, The Grapes of Wrath?
Which of these has the most covalent character? NaF Caf2 Bef2 CsF SrF2
Determine which postulate or theorem can be used to prove that ABC = EDC. A. SSS B. ASA C. AAS D. SAS
How did colonists feel about the Navigation Acts?. a. Colonists resented the Navigation Acts because the acts limited their trade with nations other than Engla
What is the product of 4 2\3 and 11 1\4?
1. As the temperature of the gas in a balloon decreases, which of the following occurs? (1 point) The volume of the balloon increases. The average kinetic en