june72
june72 june72
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

b. 3 ice cream cones cost $3.75.
At this rate, how much do 2 ice cream cones cost?

Respuesta :

ImNoThErE90
ImNoThErE90 ImNoThErE90
  • 03-12-2020

Answer:

2.50

Step-by-step explanation:

Lets find the unit rate first! 3.75/3 because that is the problem. Now once we divide that we get 1.25. With 1.25 we multiply by 2 to get your answer of 2.50!

Have a good day!

Answer Link
dc777new11
dc777new11 dc777new11
  • 03-12-2020

Answer:

The answer am almost postive is 2.5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

deer : woods : : monkey :
Can someone help me please!!!!!1.Grace and Allie are going to meet at the fountain near their houses.They both leave their houses at the same time. Allie passes
What is the complete predicate of the following sentence?sharon and Jason went for a walk then a bike ride
How do you divide. Please help I can't remember.
how many yards in a mile?
How do figure out 120/f = 1.2?
what causes the earths crust to move ?
How was Martin Luther King a significant figure in the Civil Rights Movement?
Concorde could travel 1 mile every 3 seconds.How many miles per hour (mph) is that?
__________ means to move from one region to another. When animals regularly move as a group from one region to another and back, it's a ______________.