tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

1. Sociolinguistics is most appropriately defined as which of these? The study of human behavior The scientific study of vocal sounds The study of animal vocali
A fence has a total of 800 planks. Violeta paints p planks each day. Write an algebraic expression for how many days it will take Violeta to finish painting th
Find the solution set of each of the following inequations in the given domain. x+12< 4x – 2, x e N ​
Can you help me I hate English
Frame 14 is an establishing shot. What is its purpose.
use the remainder theorem to show that (x+1) is a factor of f(x)=2x^3-7x^2-5x+4
Your parents have a credit card with a balance of $3,287.90 at an interest rate of 14.5% APR. They pay $1,200.00 each month on the due date until the card is pa
Simplify: 8x - 6(5x + 6)
Circle the correct responses
How can the luster of a mineral be described? A. Bland. B. Dim. C. Dull. D. Twinkle.