rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

One endpoint of a line segment is (-6,4) the midpoint(-2,7) (What are the coordinates of the other endpoint? PLEASE HELP !!
What kinds of social support are most effective and appropriate in late adulthood?
What is the first step in becoming a professional photographer? A. Going to photography school B. Interning with a photographer C. Deciding to focus on a partic
Plants store most of their energy for later use as
Why is "nonconformists" a good term to describe the Transcendentalists? Because they did not want society to disapprove of them Because they believed that wo
What is the difference between experiments and surveys
how was medieval japan influenced by korea?
Which of the following would be equivalent to 92 ⋅ 96?
What happened after the intolerable acts?
Which of the following statements is not true? An angle bisector can be a median of a triangle. A perpendicular bisector can be an altitude of a triangle. A