amaliachano11 amaliachano11
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A meat market sells fajitas for $5.12 per
pound.
What would be the cost of 3 - lbs of
4
fajitas? $
3 lbs
Pls help ASAP

Respuesta :

PhantomWisdom PhantomWisdom
  • 06-12-2020

Given :

A meat market sells fajitas for $5.12 per  pound.

To Find :

The cost of 3 - lbs of fajitas.

Solution :

Price of  1 pound fajitas, p = $5.12 .

So, price of 3 pounds of fajitas is :

P = 3 × p

P = 3 × 5.12

P = $15.36

Therefore, price of 3 pounds fajitas is $15.36 .

Answer Link

Otras preguntas

find the y-intercept of the line 2× + 4y =8​
Emily has four less than three times the number of necklaces as Maggie has. Emily has six necklaces. How many necklaces does Maggie have?
Why were many of the canals were built north of rhe ohio river and in the northeast
What is the result of dividing the distance around a circle by the distance across the same circle? What number can you use as an approximate value for this rat
I really really need help someone!! )):
Please help, having a bit of trouble with it.
the gray whale can spend up to 30 minutes underwater. How many times will the whale need to come up for air during a 6hr period
find the perimeter of the figure. each unit is 1 cm​
What is the distance between A(5,4) and B(2,-3)
the surface a drawing is created on is called the1. ground 2. canvas 3. finish4. media​