hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

Answer this question Angie and her friends are 3/4 of a pizza.Her brother joe ate 2/3 of what was left.How much did joe eat?
how many pairs of whole numbers have a sum of 40?
What does CPU stand for. And it is the _____ of the computer
how do I write 0.632 in two different forms
A football team lost 5 yards on each of 3 plays. Explain how you could use a number line to find the teams change in field position after the 3 plays.
how many pairs of whole numbers have a sum of 40?
when a falling object reaches a speed called terminal speed, its speed is no longer unceasing. the object id loosing gravitational potential energy nut no kinet
Producing an RNA copy of a DNA strand is referred to as __________.
suma a trei numere este 3932/Primul numar este cu 1330mai mare decat al doilea si cu 1740mai mare decat al treilea determinati cele trei numere vreau rezolvar
What is the term utilized when union workers refuse to work due to contractual disagreements