taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

When warm, less dense air ________, an area of low pressure is left behind. A rises B disappears C sinks D moves south
Prompt: Over the years several popular children’s books have been banned in the United States for a variety of reasons. Many of them are considered classics, su
All I need is a 4-5 sentence paragraph about why bigger class sizes in school make a difference that isn't for the better. That's all, if you do end up doing th
when artists draw are they really in a room with no noise >:D stupid question i know lol
Helppppppppppppppppppp me Write this rate as a unit rate. 7/5 miles 2/3 hour
PLEASE HELP!! I will mark brainliest
The temperature on Sunday was 45 degrees. The next day the temperature dropped by 13 degrees. What is the temperature the next day" *
Which statements are true about the rectangle? Check all that apply The other sides of the rectangle measure 4 in. and 12 in 2 The perimeter, in cm, can be foun
Mot même famille que chaîne
Match each equation to the situation it represents1st one says Leilah2nd one says Stetson​