weldona
weldona weldona
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

a 4-pound of mangoes cost $24.

How much would 10-pounds of mango cost? please help meh

Respuesta :

fernandoriz54 fernandoriz54
  • 02-10-2020
$6 for each pound of mangoes so 10x6=60
Answer Link
SenseLawd SenseLawd
  • 02-10-2020

Answer:

$60 :)

Step-by-step explanation:

Okay!

We know that 4 pounds of mangoes cost $24.

So, only 1 pound of mangoes would cost 4 times less, right? That's $24 / 4 = $6.

So, 1 pound of mangoes costs $6.

10 pounds of mangoes would simply cost 10 times $6, which is $60 :)

Answer Link

Otras preguntas

Is 72,681 is rounded to the nearest thousands
What is 5=-2/3x+b X=4 I’ll give Brainlylist
Which of the eight planets in the solar system has the most elliptical orbit? (10 points) O Mars O Earth O Mercury O Venus
Solve for x, y, and a.
determine the resulting polynomial f(x)=9x+2 g(x)=-4x^2-5x+1
Passage: Kathy Jimson moved into our neighborhood in August. Right away, she started to change her front yard. She pulled out all the old vines and planted a si
solve the following equation7/3x=5​
WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!1 An intestinal epithelial cell powers the movement of glucose into the cell against its concentration gradient by simultaneously trans
who ordered the egyptian people to stop their worship of many gods and only worship the sun god?​
Which of these concepts represents the most encompassing aspect of our lives? * 1 point physical health physical fitness wellness emotional health