velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

when a client wants to include whole grain foods in his or her daily intake a fitness professional could suggest
What is one reason that northerners lost interest in Reconstruction? A. The United States was about to go to war with Mexico. B. Northerners were focused on th
1. Which of the following accurately describes a typical human karyotype? A. 46 pairs of chromosomes are arranged from largest to smallest. b. 2 sex chromosomes
To move to the bottom of a document window, press the ____ key(s). ALT CTRL PAGE DOWN CTRL PAGE DOWN ALT PAGE DOWN PAGE DOWN
i am a factor of 22 but not a multiple of 2
what's longer? 70 inches or 6 feet
5k=-84.05 can you help me find k?
What type of bird has a specialized beak for eating insects? A. hawk B. buzzard C. falcon D. robin
Celeste wants to have her hair cut and permed and also go to lunch. She knows she will need $95. The perm costs twice as much as her haircut and she needs $5 fo
Choose the sentence which contains an indirect object. A. I spent it immediately. B. I worked hard each day. C. They gave me a bonus. D. It is difficult to sav