Seudónimo Seudónimo
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

charges $15 for every 5 bags of leaves he rakes. Last weekend, he raked 21 bags of leaves. How much money did he earn?

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 01-10-2020

Answer:

$63

Step-by-step explanation:

$15 / 5 bags = $3 per bag

21 ( $3 per bag) = $63

Answer Link

Otras preguntas

What are the units of Mass and Weight in the English System? Explain.
How many hours must you drive if you drive 643 miles at 65 mph on the interstate? Round to the nearest tenth hour
Use the drop-down menus to identify the correct spelling for each word in the paragraph. Universal themes in literature provide ideas that most readers can rela
In evaluating shipping alternatives, organizations using a low-cost strategy often opt for _____ methods, while organizations using a responsive strategy more o
Is the below statement True or False? Type True or False in the box below.You should always transcribe brand names with the capitalization of the first letter t
during breathing cycle what is the advantages of residual volume of air in lungs​
Croquet balls must have a mass of 0.50 kg. A red croquet ball, moving at 10 m/s, strikes an at-rest green croquet ball head-on. The red ball continues moving at
What literary device is “disappear into the sun” ?
HELP ASAP 1. A group of numbers, variables, and/or operation symbols that represent a mathematical relationship. is called? 2. A known number, a variable, or th
please answer asap no trolls!!