Leaizjiahm Leaizjiahm
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If pears cost $1.95 per pound. How much would 2 pounds cost?

Respuesta :

egerle egerle
  • 01-10-2020

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95*2

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 01-10-2020

Answer: $3.90

Step-by-step explanation: We know that pears cost $1.95 per pound. We want to find how much the pears will cost if you buy 2 pounds worth of them.

Simply multiply the price per pound by 2.

$1.95 x 2 pounds = $3.90 total for 2 pounds of pears.

Answer Link

Otras preguntas

What restriction may be necessary to the domain and range of linear equations?
what are the functions of the sweat and oil glands
The sum of two numbers is 44.The larger number is 20 more than the smaller number. What are the numbers?
Why Do We Sweat? Need some help
could you tell me what is an embryo?
A rectangular prism has a volume of 105 m3. This prism is enlarged using a scale factor of 4. What is the volume of the enlarged prism?Please Explain...
What Is a Seismometer?
the area of Alicia's garden is 81 square feet. what are the dimensions of her garden?
In what ways did contributions from African Americans aid the struggle for abolition?
what is the definition of sin