kateangelina05 kateangelina05
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which bag of potatoes cost more per pound? How much more? 12 pound bag $6.96 25 pound bag $15.75

Respuesta :

milohakala
milohakala milohakala
  • 02-10-2020

Answer:

25lb bag

Step-by-step explanation:

$6.96 ÷ 12 = $0.58

$15.75 ÷ 25 = $0.63

The 25lb bag costs more per pound.

Answer Link

Otras preguntas

Does H₂ have a coefficient?
Why did colonists resent the tea act
50 POINTS....many credit cards companies change interest....
At the supermarket a 7.5-pound bag of beans costs $4.80. What is the cost per ounce of the beans?
During the month of May, home sales were $156,500, $205,400, $146,900, $164,250 and $142,500. What is the average home sale for the month of May?
What is the type of organism that breaks down the cells of a dead organism?
In the sentence that sounds like a good idea the verb sounds is
1. Moving from left to right across a row of the periodic table, which of the following values increases by exactly one from element to element? a. isotope num
Opening a ledger account involves A. recording the account title on the ledger page. B. recording the account title and account number on the ledger page. C. re
Why was Alexander the Great able to Conquer the Persian Empire?