Addisonpark21
Addisonpark21 Addisonpark21
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

2. Find the Unit price per can if it cots $3 for 6 cans of sodas. Round To the nearest hundredths. $0.5 per can $0.6 per can

Respuesta :

ChopinTheChicken
ChopinTheChicken ChopinTheChicken
  • 07-09-2020

Hey there! I'm happy to help!

We see that it costs $3 for 6 cans of sodas. We want to find how much it costs for 1 can of soda. To do this, we simply divide by 6!

3/6=0.5

The unit price per can is $0.5 per can.

Have a wonderful day! :D

Answer Link

Otras preguntas

Suppose you buy 6 cans of peaches at $1.10 each, 5 cans of corn for $.89 each, and 3 boxes of breakfast cereal at $3.52 each. a. Write three expressions; one ea
The development of computer languages is classified into two categories .true or false​
solve sinθ = √3(1-cosθ) where 0<=θ<=360​
Can someone please help me solve the equation?
Draw the image of \triangle ABC△ABCtriangle, A, B, C under a dilation whose center is AAA and scale factor is \dfrac{1}{4} 4 1 ​ start fraction, 1, divided by,
You are docking your boat. The current is pushing you toward the dock . What is the best way to dock
which word is a verb many athletes practice their sport everyday A. practice B.Day C.sport D.athletes A P E X
¿Qué importancia tuvo la religión en la conquista de Granada?
The container that holds the water for the football team is 2/5 full. After pouring in 8 gallons of water, it is 2/3 full. How many gallons can the container ho
distinguish between fixed cost and Variable Cost​