forniteplayerlife forniteplayerlife
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spend?*

Respuesta :

florzavala2345 florzavala2345
  • 03-09-2020

Answer:

35.75

Step-by-step explanation:

6.5 times 5.50 = 35.75

or

5.50+5.50+5.50+5.50+5.50+5.50=35.75

Answer Link

Otras preguntas

what is financial ethical​
HELP ME PLEASE you need to change the bolded verb to the correct preterite or imperfect form
Boris is recording the percentages he earned on each quiz in his math class. Here are his results for the last 7 quizzes. 79,91,76,87,93,79,94 Find the range of
I need help with this work can someone help me
Barney, an admissions officer, is interviewing a college applicant about whom he has very high positive expectations. Barney is outgoing and cheerful during the
What's the answer?[tex]1\frac{3}{5} - 1\frac{1}{5}[/tex]
PLEASE HELPPPP , WILL GIVE BRAINILESTTTTTTT A pair of shoes originally cost $35.00, but they are on sale for 15% off. What is the sale price of the shoes? Inclu
Which of the following units is likely to be used while calculating the distance between two galaxies?
Napoleon III led the Spanish troops in battle. Group of answer choices True False PLEASEEE HELP
In the Civil War, one major reason the North fought the South was A. to put in jail all slaves who had escaped, B. to make it legal to keep slaves. c. to send a