diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

When researching a topic, you should always use
find dy/dx at (0,0) if x^2cosy-sin(y+4x)+ln(1+x)=0
The radius AND height of a cone are each doubled. What is the new volume?
The nervous system works directly with the _______ system to control the expanding and contracting of our lungs. A. Excretory B. Endocrine C. Respiratory D. Ne
What causes mutations? A.It's how your born B.Mistakes in replication or environmental substances C.Passed down by genetics D.The amino acids
On the grid, draw the line with the equation x = -4
If x=y then 3.5x = ?
A cellphone provider has the business objective of wanting to estimate the proportion of subscribers who would upgrade to a new cellphone with improved features
find the area of the shape if the radius is 10
Read the text. The figure of speech is shown in bold. She pushed her glasses up on her nose to reassure herself that what she was seeing was real. They had left