chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

mercury was named after the Roman god of speed why was the the appropriate name
compare and contrast the fine and coarse adjustment knobs on a microscope
20 POINTS                          Two questions in one map. 1.The small city-country located at number 6 on the map above is __________, and t
Ads it means to arrange change fit or shape. Which word from the entry could be used in place of the word adapt as it is used in the following sentence . The li
Select all that apply. Receptors that provide animals with information from the external environment are located in the _____. ears skin blood vessels joints to
The root word graph means to
Compare and contrast life in Athens and Sparta
what number is 65 percent of 74
Stress often causes muscles to A. contract and tighten. B. bruise more easily. C. resist exercise. D. increase in pain.
The measure of the number of atoms in one element that will combine with an atom of another element is A. atomic charge. B. molecular number. C. valence. D.