Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

according to document b, what country concerned both austria-hungary and germany? why would this be such a concern
Solve for x. Enter your answer in the box. x =
How is the structure of a root adapted for its functions
Megan is afraid of heights. when she is on a balcony or deck, her mind begins to race and she thinks about herself or someone close to her falling off the side
Fill in the blank with the correct conjugation of the verb in parenthesis that best completes this sentence: Mi abuela no (oír) _______ muy bien.
How does atom electronegativity affect bond character and molecular polarity?
The muscles in between the ribs are called what
I really need help!!
Qual o conceito ecologico darwin implicitamente apresenta?
A period of very low inflation would most likely lead to