luvrgrl333
luvrgrl333 luvrgrl333
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Can someone help me answer this question please?

Can someone help me answer this question please class=

Respuesta :

swan85 swan85
  • 01-09-2020

Answer:

0.10

Step-by-step explanation:

between 1980 and 2010 : 30 years

the change of price:3.99-0.99= 3 dollars

the average rate : 3/30=0.10 or 10 %

Answer Link

Otras preguntas

Wich ordered pair is a solution to the followimg inequality? [tex]y\leq \frac{2}{5}x-2[/tex] (5,0) (0,5) (-2,5) (-5,2)
Identify which triangle property of congruence proves the two triangles to be congruent,
Heather wants to put some bricks around her campfire. If the radius of the campfire is 3 feet what is the circumference of the firepit?
A 10-ounce drink costs $3.25. What is the unit rate (cost / 1 oz.)?
what is the meaning of the statement, "And you converted, confirm your brethren" of Pope Leo?​
Find f^-l for f (x) = 1/2•6^x-1
How are Earth’s plates able to move?
Why were sugar growers able to change the government of Hawaii?
What are the end results of translation?
3. wnat does the Host get out of the contest since he cannot win the free supper?