meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

Ms. Velez will use x gray bricks and y red bricks to build a wall around her garden. Gray bricks cost $0.45 each and red bricks cost $0.58 each. She can spend u
A particular frozen yogurt has 75 cal into ounces how many calories are in 8 ounces of the yogurt
ben and cole have 36 airplanes models all together. ben has 8 more than cole. how many airplane models does ben have?
What are 3 things engineers have developed?
Plz help!!!! With math!!
If you have a semi-circle with a diameter of 8.6ft, what's the semi-circles area? Use the formula [tex] \pi r^{2} [/tex]
What is the best way to change the sentence below from active voice to passive voice? Presenters give awards to the winners at the elaborate ceremony held every
What is the function of the verbal in the sentence? My goal is to skydive over the Grand Canyon. It is used as a noun. It is used as a verb. It is used as an ad
what is the solution for this equation 13m-22=9m-6. This is a equation with variables on both sides
Can you solve this equation 13m-22=9m-6