nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

a song in franch her name ...j aime ma maison chaude who now it and thxs ​
HELP ME PLEASEEEEEEEEEE
How does the Constitution support the idea of the rule of law in the executive branch? A) The Constitution makes the president the head of the executive branch.
what is 2x-2+11=3x+5
Identify the properties that are illustrated.....
NEED HELP ON THIS QUESTION ASAP
portion Practice 1.24.94 is 29% of what number?
Two Florida panthers were weighed. One weighs 6x + 21 pounds and the two together weigh 14x + 11 pounds. How much does the other panther weigh alone?
Peter’s taxable income is $27,314. He is filing as single, and he has already paid $3005 in federal taxes. What will he receive or pay after he figures his tax
Determine the linear factors for p3q - pq. A) pq(p + 1)(p - 1) B) pq(p - 1)(p - 1) C) pq(p2 - 1) D) pq(p2 + 1)