ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

Which answer choice represents a simplified form of the expression 2.5 + 7 1 - 2.3 - 4?* O (2.5 + 2.3) - 7-4 0 (2.5 - 2.3) - (7-4) O (2.5 - 2.3) + (7 - 4) 4 + 7
A parabola can be drawn given a focus of (-7,3) and a directrix of x = 9. What canbe said about the parabola?
I need help but not all are boxes are used
Write a linear equation with the given information.Passing through (32, -11) and parallel toY=-1/4x+2
the equation 0 -b=-b is an example of which property
What is the solution for the equation 6 (3x - 2) = -4(5x - 3) + 8?
need help asappppppp
A teacher showed this animal to students on a field trip. Which tool will allow the students to best see the animal up close? O A Tape measure O B Graduated cyl
Determine which expressions represent purely real numbers and which expressions represent non-real complex numbers. [tex]7 - 5i[/tex][tex] - i {}^{2} + i ^{3}
How to balance a chemical equationThe question is blank Al + cl2 = Alcl3