catsRfordogs
catsRfordogs catsRfordogs
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Between an 8-pack of paper towels for $7.92 or a 12-pack for $11.64, the 8-pack would be cheaper. True or false.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-05-2020

Answer:

false because the 12 pack is cheaper

Step-by-step explanation:

7.92 divided by 8= 0.99

11,64 divided by 12= 0.97

false because the 12 pack is cheaper

Answer Link
seenavengasseri2010 seenavengasseri2010
  • 04-05-2020

Answer:

in my opinion, the 8-pack of paper towels for $7.92 would be cheaper is

Step-by-step explanation:

True, because 12-pack for $11.64 is more costlier

Answer Link

Otras preguntas

Select the two correct answers pls guy’s (:
PLEASE HURRYHealthcare system components include which of the following? Check all of the boxes that apply.emergency servicesmental health servicespolice office
name two poor farming practices that affect water supply​
Plz answer.............
Why do you think the family never does anything to get rid of muggs
it is reasonable to assume that charitable organizations have a goal to maximize profits.
what do the incredible hulk, spinach, grass, an emerald, and a dollar bill all have in common?
what is the indirect method we use to elect the president?
An object has a mass of 20 g and displaces a volume of 5 mL. What is the object's density? 4 g/cm 3 100 g/cm 3 0.25 g/cm 3
needed help asap!!!!!!