rocky5345
rocky5345 rocky5345
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Miranda charged $4.00 for 5 brownies. Give the unit rate in cost per brownie?

Respuesta :

bubbamoore012 bubbamoore012
  • 04-05-2020

Answer: .80 for each

Step-by-step explanation:

$4/5 = .8

Answer Link
JoyMark
JoyMark JoyMark
  • 04-05-2020

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

Divide 4 and 5.

4/5=0.8

So, for each brownie, and the unit rate is $0.80.

Answer Link

Otras preguntas

State two ways in which a single-celled organism, such as amoeba, and a human body are alike?
sam cut a pie into equal parts.There are 3 slices left.The angle measures for 3 slices is 72.how many slices did he cut?
What culture believes health is harmony between man and nature?
sam cut a pie into equal parts.There are 3 slices left.The angle measures for 3 slices is 72.how many slices did he cut?
Why did president Washington want the United States to remain neutral
Which is the same as 0.08? A) 80% B) 80/100 C) 8% D) 0.8
There is an inverse relationship between x and y. If y is when x is 3, what is x when y is 9? 3 5
What culture believes health is harmony between man and nature?
How did Alexander the Great rise to power and how did he spread Greek culture to other lands?
Simplify (7-5i)(-3+9i)-(5+6i)^2