Sarakarmendariz
Sarakarmendariz Sarakarmendariz
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Goran bought 7 pounds of sugar for $4 . How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

OneTrackMind
OneTrackMind OneTrackMind
  • 02-05-2020

Answer: $1.75

Step-by-step explanation:

Divide 7 by 4 to get 1.75.

Convert that number into a dollar amount and you are done!

The question may want you to round the number to the nearest dollar, if that is the case, the answer is $2.00

Answer Link

Otras preguntas

3x+y=4 2x+y=5 solve using linear combination
Which of the allies suffered the greatest losses on D-Day
USE A NUMBER LINE TO FIND 8/9 / 8/45.
What is the slope of any line parallel to the line 8x + 9y = 3 in the standard (x,y) coordinate plane?
What were some events/things that caused the Great Depression?
A circular pool is ten feet in diameter and five feet deep. What is its volume, in cubic feet?
Can someone please help me ?
Can someone please help me ?
Why were people from Africa brought to Georgia?
Suppose you ride your bicycle to the library traveling at 0.5 km/min. It takes you 25 minutes to get to 1.3 the library. How far did you travel?