johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following are true in relation to advances in technology and science? Select one: a. Governments became actively involved with science and technol
excerpt from Act I, Scene 1, in A Midsummer Night's Dream by William Shakespeare Lysander And, which is more than all these boasts can be, I am beloved of beau
What is the definition and job of a centriole
this is a problem associated with a right triangle. the following question is: if w= 12.5mm and x=16mm, what is the measure of angle a?
pleasee help failingggggggg 6. S′T′U′V′ is a dilation image of STUV. Which is the correct description of the dilation? A) an enlargement with scale factor 4 B
PLEASE PLEASE HELP ME!
HURRY HURRY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! If you are offered a job at an interview, you should _____. A. ask for at least one day to
What is a zero of a polynomial function?  A. The coefficient of the leading term of the polynomial  B. A value of the variable that makes the polynomial
the two types of decomposers
each medication within a pharmacy has a unique identifying number known as the