jessicamejia0716 jessicamejia0716
  • 04-03-2020
  • Mathematics
contestada

Teresa bought 16 roses for $20.64.how much did she pay for each rose

Respuesta :

moorthyathena
moorthyathena moorthyathena
  • 04-03-2020

You can do this:

20.64/16 = x/1

The numerator is the price, and the denominator is the number of roses. Using this formula, x would equal 1.29. This means Each rose cost $1.29.

Answer Link

Otras preguntas

iven right triangle XYZ, what is the value of tan(60°)?
Complete the sentence correctly. If a student would like to be part of the class play,A. there will be a meeting for them after schoolB. you should come to the
An independent variable is a. directly changed by the experimenter. b. manipulated by changes to the dependent variable. c. a variable that is kept constant.
What are the four observations that confirm that a chemical reaction is happening?
What is “x” and “z” on this question?
Which of these factors affect a person’s Blood Alcohol Concentration? Check all that apply.
Need help on government
which block gets to the bottom of an incline first
The notion that bizarre or atypical thoughts are expressed of unconscious process was proposed by
What did Kepler believe the relationship was between mathematics and the natural world? A.) He believed the natural world was created by God and that there w