stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of y in the equation 6(y+4) = 12 Group of answer choices y = 2 y = -2 y = 8 y = 6
Please help me I don’t understand
Need help ASAP! Will mark brainliest ✨✨✨✨✨✨
13 students out of 25 have an ipad at home what person of food do not have an ipad at home​
If 12 chocolate bars cost 13 dollars what is the price per bar?
What is the speed of a car that travels 220 km in 2h?
Cashapp or brainlest as award
Find the surface area of a sphere with a diameter 18 cm. Round your answer to the nearest hundredth. a. 768 sq. cm c. 798 sq. cm b. 1017 sq. cm d. 1987 sq.cm Pl
What is the name of the 5 lines and 4 spaces in music?
Denaizjah Has 20$ She Gives 5$ To Each Of Her Friends How Many Were Friends Were There?