mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

Which is an accurate description of the Columbian exchange
city state that ignited the renaissance though the arts, trade, manufacturing and learning
With whom does wright associate hunger
Why did Churchill replace chamberlain as Britain’s new prime minister shortly after world war 2 began
what is an example of an environmental factor that influences our phenotype
Alice earned $622.50 in interest on her savings in the bank. Before interest, the account had $12,450. What is the approximate percent she earned in interest? A
As you continue to cross the offspring resulting from the previous question with albinos, what will occur in the growing population?
were was aushwitz located and what the experience of those brought to the camp would have been.
Which president's vision for america most resembled alexander hamilton's plans? a. martin van buren. b. james monroe. c. john quincy adams. d. william henry har
Why was Koremastu and others forced to go to an internment camp