officerjcjackson1681 officerjcjackson1681
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

3 cheeseburgers and 4 tacos cost $6.60. One cheeseburger and 8 tacos cost $7.20. What is the price of a taco?

Respuesta :

momnaasghar005 momnaasghar005
  • 02-11-2019

Answer:

My working out but i have gone wrong somewhere

Step-by-step explanation:

Simultaneous equations

3C+4t=6.60 x 2

1C+8t=7.20

6c+8t=13.20

1c+8t=7.20                 Subtract

5 Cheese burgers=6

1 cheese burger = 1.20

Substitute

1.20+8t=7.20

8t= 6

taco= 1.34

Answer Link

Otras preguntas

need help ASAP please):
Michelle and Themba are travelling from Cape Town to Johannesburg by car. They travel 39km in 18 minutes and continue at a constant speed . How far will they ha
33) In the power plant based on nuclear energyis used to rotategeneratorA. Steam turbine. B.air turbine C.water turbine D.none of these​
H 2 + O 2 H 2 O How many moles of H 2 O are produced from 3 moles of oxygen ?
Identify which quadrant of the coordinate plane the point (-3, 15) lies in. Quadrant III Quadrant II Quadrant VI Quadrant
1 1/2 is_____% of 7 1/2
Ocean ecosystems are most impacted by which two factors? A. Number of fish and salinity B. Pollution and boat traffic C. Depth and distance from shore D. Li
What is the domain of the function y= x+6 -7? O X>-7 0 x>-6 O X>6 O X>7​
Give reason why n2=x
Martin spent 1 1/2 hours studying for his science test. Rita studied for 3 times as long as Martin. What fraction of an hour did Rita spend studying? Choose the