banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

you have driven 30 miles and thats only 2/3 of the way how much further do you have to go'
why did foreign powers treat the vs goverment under the rticles of confederation with scorn
Nonfiction has become a very limited field of writing in the twentieth century. a. True b. False
It's considered to be an advantage to have lungs with increased capacity, because with increased capacity A. anaerobic exercise is easier. B. the lungs will fi
a package of 6 pairs of socks cost $35.34 what is the unit price for the pairs of socks
US Secretary of State John Hay established the policy, which opened China s ports to European trade
Where is the hydaspes river
Which of these have played the most important role in establishing and maintaining the strong sense of national identity held by the people of France? the Frenc
How did Britain respond to the French Revolution? A) They went to war against the revolutionary government. B) They supported the revolutionary government. C
14 Which property is a measure of the average kinetic energy of the particles in a sample or matter? (1) mass (2) density (3) pressure (4) temperature