Seudónimo Seudónimo
  • 02-05-2019
  • Mathematics
contestada

Can someone help me..............

Can someone help me class=

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 04-05-2019

Answer:

The fourth answer is the correct one.

Step-by-step explanation:

It cost $12 to download 3 videos, which works out to $4 per video.

Thus, k = $4/video.

The fourth answer is the correct one.

The proportional relationship is y = ($4/video)x, where x is the number of videos downloaded and $4 is the unit cost per video.

Answer Link

Otras preguntas

consider the lines described by the equation y-5=m(x-2), where m can be any real number. How many lines are described by this equation?
The length of a rectangle is 5 times it’s width the perimeter is 84 feet. What is the length and width of the rectangle
Using a coordinate plane, draw a right triangle so the two shorter sides are 3 and 4 units long
the inequality 7 - 2/3x < x - 8 is equivalent to a. x > 9 b. x > -3/5c. x < 9d. x < -3/5please show work
Why was the Bill of Rights less powerful in the 19th century? The question of rights and freedoms in new states was unresolved. Economic hardships put issues of
thx for helping me. cljck on pic
The planet Pluto is 39.5 AU’s from the sun.How long does it take to go around the sun once.
I really need help!!!
How much should governments provide economic equality for their citizens?
Determine which number is a solution of the inequality. 0.2 < b A. 4 B. –15 C. 0 D. –1