spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

What is a sinus ? A- HR 0-60 B- HR 101-200 C-HR x>200 D-HR - 60-100 18 pointsssssssss
solve the inequality l 3x + 6l < 12
complete the square to solve 4x^2+24x=4.
What US lawmaker made a name for himself in the 1950 accusing people of being communists?
Which cause and effect diagram best illustrates one main effect of informed citizens on the political system?
Which of the following is NOT a type of bank account? A. cuenta de ahorros B. cuenta corriente C. cajero automático
Which phrase best describes a spreadsheet? A. a table designed to help with numerical data B. a table designed to help with text data C. a table designed to
what is the difference between the mean and the median of the following distribution? {1,1,1,2,2,2,2,3,3,4,4,4,4,5,5,6,7,7,8,8,9}. a) .17 b).19 c)0 d).26
adding fractions [tex] \frac{1}{2} \ + \frac{2}{3} [/tex]
Describe how to translate the graph of y=square root of x to obtain the graph of y=x-9